• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/gokmenvincforklift
  • https://www.twitter.com/gokmenvinc
  • https://www.instagram.com/gokmenvinc
Forklift Nedir?

Forklift Nedir? Ne İşe Yarar ? Nerede Kullanılır ?

 Öncelilkle Forklift Nedir Sorusuna cevap verelim. Forklift kara deniz demir yolu taşımacılığından sonra yüklerin indirilmesi istiflenmesi paletli ağır yüklerin üst üste yada art arta konulmasıdır. Forklift Dizel Elektirikli yada Benzinli Motor Seçeneğil ile Ağır tonajlı paletli ürünleri çatalları sayesinde yukarı kaldıra bilen iş makinesıdır. Yük Kaldıra Bilen Asansör Özelliğine Sahip olan bu iş makinesi insan hayatını kolaylaştırmakla birlikte daha hızlı yük istifleme düzgün iş çıkartma potansiyeline sahiptır. Dizel ve Akülü forkliftler aynı görevi üstlenmektedir, Dar alan ve ya geniş alanlarda belirli ağırlıktaki ağır yükleri istiflemeye yarayan bu iş makinası tonlarca yükü kaldıra bilme yeteneği haricinde çok kestin manevra kabiliyetine sahiptir. Forklift kullanımı profosyönel kişileler tarafından kullanılmalıdır. Kullanımı Basit Gözüke bilir kullanmaya adepte olduktan sonra sürüş kolaylıgı vermektedir. Forklift nerede ihtiyaç haline gelir sorusuna şöyle cevap verebiliriz;

İnsan Gücünün Yetmediği Yerlerde Kaldırılması Zor yüklerin istiflenmesinde ihtiyaç olur.

Forklift Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Forklift Kiralama herkes açısından şüphe duyulan bır durum haline gelmektedir. Çağırılan forklift firmasının  malzemeyi düzgün indireceğini düşünmekle birlikte, kırmadan dökmeden indireceğini emin olmak gerektircek bir kanıya varmanız gerekmektedir.. Peki Bunun için ne yapılmalı ?

Öncelikle ;

  Forklift mesleki yeterlilik belgesi sorulmalıdır. Nedir Mesleki yeterlilik belgesi ? Kısaca anlatalım forklift kullanmaya hak kazanmış belirli sınavı geçmiş kişiye verilen sertifikanın adıdır.

  Çağırılan Forklift Firmasının Elaman tecrübesi kesinlikle sorumalıdır.. Her Ehliyeti olan kişinin araba sürme ehli olmadığı gibi forkliftte de mesleki yeterlilik belgesi forklifti süremez.. Bu iş makinesinde En Az ben Profesyonel Oldum demek için 5000 (Beşbin) saat Forklift üstünde çeşiltli malzemeler yükleme indirme yapmış olmalısınız.

 Kiralık Forklift İçin muhakkak olmazsa olmazı belgelenmiş ve tescillenmiş periyodik muayene raporu olması gerekmektedir. Bu rapor ilgili mühendisler tarafından 1 saat gerekli iş makinesini zorlu parkurlara sokup yük kaldıra bilirliğini ölçme ve muayene etme durumuna denir, Bu testten başarı ile geçen forkliftlere periyodik muayene raporu verilmektedir.

 İlkaz ve ışıklandırmaya bakmalısınız.. Neden bakmalıyız peki? Forkliftin sürücü bakış açısı oldukça kısıtlayıcı olduğu için operatör gece mesaisinde malzeme indirme yada yükleme işine geldiyse önündeki palete girerken muhakkak ışığa ihtiyaç duyacaktır. Eğer getirdiği Forkliftin ışıklandırması yok ise bu durum tehlike teşkil eder  önündeki forkliftin gireceği çatalları gözükmeyecektir. Bu yüzden ışıklandırma ve ikaz ürünleri tam olan forklift kiralama kiralayan firmanın avantajı haline gelecektir.

 Forklift Çağırdınız Diyelim, Forklift istediğiniz zemini tarif etmelisiniz,  mesela şantiyede 10 tane palet yüklü kamyonunuz var toprak yolu olan zeminde bu malzemeyi indirtmeyi talep ettiniz.. muhakkak  dolgu lastiğine sahip forklift istemelisiniz çünkü taşıttıracağınız yük ağırlığı bakımından tonajlı olabilir ve şantiye ortamındaki kalıpçıların çivileri hala o toprak yollardaki zeminde buluna bilir bu da havalı lastikli bir forkliftin çok az bir ihtimalde olsa lastiğin patlamasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması için dolgu lastikli forklift çağırılmasını isteyiniz.

 Forklift Yük Kaldırırken 8m. Uzak durulmalıdır. Peki neden uzak duralım? Bu iş makinesinin hareket kabiliyeti oldukça kıvrak ve ani manevralar yapa bilen iş makineleridir operatörün  dikkati kaldıracağı ya da indireceği yüke gireceği için dikkat alanında olmaya bilirsiniz iş güvenliği açısından uzak durulmalıdır.

 Forkift Çağıracağınız Firmadan Muhakkak oto kurtarıcı ile istemelisiz. Bu durum Hem sizin isteklerinize daha hızlı cevap verecek hemde çalıştıracağınız forkliftin size daha düzgün  yük kaldırma potansiyeline sahip olacaktır çünkü bir dünya yol sürülmüş ısınmış kaldırma kuvveti zayıflamamış olur.

 


05-09-2020

  
564 kez okundu

Yorumlar

Harika bilgi     16/03/2020 15:10

Harika bilgi vermişsiniz teşekkürler.
Misafir -